Mika Waltari: Plavovláska

Pokud máte rádi historii a zejména historické romány jistě jste už něco slyšeli o knihách Egypťan Sinuhet, Jeho království nebo Tajemný Etruska. Ač jsou tato díla z jiných období a mají jiné hrdiny, mají jedno společné - jejich stvořitel je finský spisovatel Mika Waltari. Waltari je sice známý právě těmito historickými díly, ale je autorem i jiných knih. Jednou z nich je i Plavovláska, která "výjimečně" není historickým románem. Kniha se skládá z dvou tzv. malých románů - Plavovláska a Už nikdy nebude zítra.

Plavovláska je zpověď mladé prostitutky Maire. Žila se svými rodiči a čtyřmi bratry po první světové válce. Její otec však nebyl jejím vlastním otcem, kterého nikdy nepoznala. Nevlastního otce milovala, on ji nenáviděl. Maire byla věčnou vzpomínkou na hřích její matky. Maire byla nádherná - plavé vlasy, zářivé oči. Každý po ní toužil. Když ve 14 letech dokončila školu, začala chodit pracovat, ale také se chodit bavit do různých tančíren. Její otec, věčný opilec a hrubián, to zjistil a hrozil jí smrtí. To jí donutilo k útěku z domova. Chvíli bydlela u kamarádky z práce Orvokki. Vycítila, že Orvokki obtěžuje a odešla pryč. Pokoj jí nabídla jakási bába. Její muž byl vrátný. Vodil si domů své přátele, prodával jim kořalku a také Maire. Celé dny drželi Maire zamčenou v pokoji. Až jednou jí jeden muž pomohl odejít a Maire musela zůstat až do svých osmnácti let v ústavu. V ústavu jí také našli práci, která se jí moc nelíbila, a tak si začala vydělávat na ulici.

Potkala tam jednoho taxíkáře, kterého si hned vzala. Vodil jí domů plno zákazníků, ale ten vztah jí nevyhovoval, a tak se s ním rozvedla.

Na ulici potkala také Torstiho. Byl ženatý, ale Maire miloval. Maire si přestala vydělávat na ulici a zařídila si menší obchůdek. Chtěla Torstiho jen pro sebe a přinutila ho k vraždě jeho manželky. Spokojeně spolu žili, ale Torsti stále nemohl zapomenout. Vyskočil z okna a zabil se.

O Maire se zajímal pan rada - bohatý stařec a věčný opilec. Maire nabídl práci hospodyně a také sňatek. Maire přijala jeho nabídku. On byl velice nemocný. Jednu noc opilý usínal. Maire ho polštářem udusila. Doktor jí chtěl pomoci a jako příčinu smrti uvedl infarkt. Maire ale nevydržela ten nápor, přiznala se a byla zatčena pro vraždu.

Druhý příběh - Už nikdy nebude zítra je příběh milostného trojúhelníku. Bergas je bohatý majitel firmy, však stále na cestách - zaměstnává svého přítele, který má rovněž poměr s jeho krásnou ženou Astrid. Bergas nemá o jejich stýkání ani nejmenší tušení.

Když Kapitán a Astrid jedou z tajného nedělního výletu přejedou malého chlapce. Chlapec je na místě mrtvý. Schovají ho v lese a snaží se zapomenout. Za několik dní je ale chlapec nalezen. V Kapitánovi i Astrid je veliká bolest, prožívají nepředstavitelná muka.

Kapitán nechce aby trpěla i Astrid. Vše dobře promyslí a pak promluví do duše Bergasovi, že by se měl více věnovat své manželce a odjet s ní na dovolenou. Bergasovi dojde jak moc svou ženu zanedbává a Kapitánovi dá za pravdu.

Astrid je nešťastná - nechce odjet se svým mužem pryč. Kapitán jí zalže, že má doma ženskou návštěvu. Druhý den Bergasovi odlétají pryč.

Kapitán chce Astrid ušetřit trápení a sám se jde udat na policii.

Erika Šídová

Zpět na hlavní stránku