Paulo Coelho - Alchymista

O Alquimista; překlad Pavla Lidmilová; nakladatelství Argo; 1999; pevná vazba; vydání druhé; stran 141

V románu Paula Coelha Alchymista není příběh tím nejdůležitějším. Tím jsou chyby, poučení a realita z nich plynoucí.

To však neznamená, že by tento román neměl hlavní hrdiny. Ba naopak. Po otevření knihy budete sledovat životní pouť pastýře ovcí jménem Santiago, který se vydává na hon svého životního snu. Mnozí z vás jistě uhodnou, že to nebude nejjednodušší. A to opravdu nebude. Santiago nemá rychlého koně a smečku loveckých psů a ani ti by mu v tomto úkolu pomoci pravděpodobně nemohli - protože sen, ten plyne jako voda v řece, jako vzduch, který dýcháme, ale nemůžeme jej spatřit. A tak se Santiago nechává vést jen svými představami, iluzemi a samozřejmě mu tu a tam podá pomocnou ruku i jiný tápající člověk.

Nebyl by to však správný příběh o životě, kdyby šlo vše jak po másle a člověk by nalezl své štěstí hned, kdy by si to zamanul. Stejně jako každý, i bývalý pastýř musí čelit mnohým nesnázím, jak v podobě nadlidské, tak i lidské, což ho rmoutí mnohem více. Je tu ale ještě duchovní vůdce našeho hrdiny, alchymista.

A tak se v pouštní oáze odehrává vrchol lovu. Namísto štěkotu veselých psů a následných hodů přichází něco mnohem, mnohem sladšího a nepomíjejícího.

Pravda je, že se Coelhovi podařilo napsat dílo velmi zajímavé, nadčasové a poutavé. Významem bych jej přirovnala k Malému princi, jehož platnost má rozsah vesmíru. To znamená, že kniha Alchymista je velmi symbolická, poukazuje na to, že Mohamed musí opravdu k hoře dojít sám. Naopak to zkrátka nejde.

Právě zmíněná symbolika poněkud kazí dojem dějovosti. Coelho píše v kraťoučkých větách, nerozepisuje se tam, kde není třeba. Což není na škodu nikdy, může to však malinko pokazit dojem z knihy. Tím ji ale nemám v úmyslu hanit, protože podobné knihy pochybující lidský druh opravdu potřebuje. Nedá mi abych vám to nepotvrdila ještě čísly - kniha byla přeložena do 34 jazyků a vydána asi v 10ti miliónech výtisků.

A proto, přečtěte si tuhle knihu. Dodá vám sílu, kuráž, nasměruje vás na tu správnou cestu... Stačí jen trochu hledat. Nejen v knize...

Zpět na hlavní stránku