Charles Dickens - Vánoční koleda (A Christmas Carol)

Ilustrace Roberto Innocenti, překlad Eva Housková, vydalo nakladatelství Champagne Avantgarde, spol. s r.o. v roce 1994, pevná vazba, počet stran 152.

Tato Dickensova kniha je jistě notoricky známá ať už v podobě, kterou jí dal sám autor, nebo z četných filmových zpracování (včetně Disneyovského Strýčka Skrblíka a Muppets ze Sezamové ulice).

Příběh Ebenezera Scrooge, jeho pomocníka, synovce a tří vánočních duchů je archetypem přeměny zla v dobro pomocí čehosi nadpřirozeného. Zahořklému Scroogemu se nejprve zjeví duch jeho zesnulého společníka a pak jej po tři noci provázejí duchové Vánoc po minulosti, současnosti i budoucnosti nejen jeho vlastní. Nahlížíme spolu se stárnoucím obchodníkem do vánočního času za jeho dětství a mládí, ale kromě jiného také do rodiny jeho chudého pomocníka, který má velmi nemocného synka. Atmosféra příběhu je pochmurná, ale přece vánočně slavnostní. Pro nás mohou být zajímavé i střípky zvyků staré Anglie, které se od našich velmi liší. Zcela nadčasová je však lehká politická satira, která se místy objevuje: "Mohli byste se klidně jen tak naplano vytahovat, že byste vyjeli s kočárem taženém šestispřežím po bytelném starém schodišti nebo projeli dírou v novém parlamentním zákoně, ..." Dickens ani v tomto svém díle nezapře své sociální cítění. Obrana a obhajoba té nejchudší vrstvy obyvatel se prolíná celou knihou a je jedním z jejích ústředních témat. Zároveň je Koleda o zapomínání na vlastní minulost, o soucitu a o tom, co je vlastně na Vánocích podstatné.

Jazyk Vánoční koledy je srozumitelný, zároveň jakoby se autor při psaní stále mírně usmíval. Dojemných scén není přehnaně mnoho, aby se nedaly snést, vždyť je to nakonec příběh vánoční. Jde o pohádku pro dospělé, která dopadne jak má a obsahuje všechny potřebné ingredience, jen trochu jinak namíchané. Číst vprostřed léta bych však přece jen nedoporučovala.

Nedílnou součástí tohoto konkrétního vydání jsou ilustrace Roberta Innocentiho, italského ilustrátora, který za své malby získal řadu ocenění. Obrázky dokreslují pochmurnou atmosféru celého díla. Jsou vyvedeny do podrobností a je velmi zábavné si prohlížet všechny ty malé postavičky na velkoplošných ilustracích, výklady obchodů přeplněné vánočním zbožím, ale i žebráky na ulicích šedivých tajícím sněhem. Jiná doba a realita zachycená opravdu mistrovsky velmi obohacuje celé dílo.

Zpět na hlavní stránku