Terry Pratchett: Podivný regiment

vydalo nakladatelství Talpress, spol. s.r.o. v Praze 2004, vydání první, 498 stran, přeložil Jan Kantůrek

Občas se mi stává, že se při čtení nedokážu soustředit. V takových chvílích buď snahu o četbu vzdám, nebo sáhnu po něčem lehčím. Něčem, co mě rozesměje, ale co mi zároveň dovolí zamyslet se a rozehraje mou fantazii. Už několik let jsou mým oblíbeným společníkem v takových chvílích knihy Terryho Pratchetta.

Setkat se s nimi můžete v každém knihkupectví nebo knihovně. Jako autor "Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii" si dávno získal své věrné čtenáře.

Těm, kteří jeho díla ještě neznají, chci představit poslední díl ze série Úžasná Zeměplocha, který se mi zatím dostal do rukou.

Děj se odehrává na Zeměploše, která putuje vesmírem na hřbetech čtyř slonů, kteří stojí na krunýři vesmírné želvy, velké A'Tuin. Okrajově se zde můžete setkat se známými tvářemi z jiných dílů cyklu (velitelem Elániem z Hlídky, seržantkou Anguou, Regem Půlbotkou, Mikulášem ze Slova, lordem Rzezaczem...).

Podivný regiment se ale od zbytku cyklu mírně liší. Děj se odehrává na území Borogravie a Plesnivinska a sleduje cestu oddílu děvčat, která se dají v přestrojení naverbovat do armády. Oddíl, kde společně prodělávají křest ohněm lidé, upír, trol, Igor a velící důstojník nadporučík Rubaška, se potřebuje dostat k obklíčené armádě, obsadit nedobytnou pevnost a převzít velení vojska...

Můžete se těšit, jako u každé Pratchettovy knihy, na slovní hříčky, inteligentní humor a nečekané rozuzlení.

Úžasná Zeměplocha byla Akademií science fiction, fantasy a hororu oceněna jako nejlepší cyklus v letech 1995, 1996, 1997, 1998 a 1999.

Jan Kantůrek byl Akademií science fiction, fantasy a hororu oceněn jako nejlepší překladatel v letech 1995, 1996, 1997 a 1999.

Lucka Kučerová

Zpět na hlavní stránku