Co jsme dělali v létě aneb

Výtvarně - literární dílna (5. - 8.7.2001)

Dílnu jsme pořádali pro kamarády stávající i budoucí na našem statku v Jižních Čechách. Jelikož se jednalo o ročník nultý, tudíž zkušební, byli jsme trochu rozpačití z toho, co že tu budeme s těmi účastníky vlastně ty čtyři dny dělat. Nejprve (někdy v půlce února) to vypadalo, že přijede tak dvacet lidí, což jsme považovali za optimum. Počet se však rychle měnil, klesal stoupal a zase klesal. Chvíli to dokonce vypadalo, že tu s Pavlem budeme sami. Pak se zase přihlasilo lidí kolem třiceti, z čehož jsme také neměli zrovna klidné spaní. A tak to šlo stále. Konečný počet byl šest regulérních účastníků + my dva + lektor pro výtvarnou sekci Ak. mal. Luděk Filipský + páteční návštěva lektora umělecké interpretace Michala Nachtygala Novotného. Objevili se i čtyři chvilkoví účastníci - návštěvníci. Samozřejmě to bylo tak, že několik lidí přislíbilo a aniž odřekli, nepřijeli. Co myslíte, budeme je zváti znovu?
A nyní výčet podle sekcí:
Výtvarná sekce výtvarná část:
Markéta Benešová
Lucka Koutná (účastnila se rovněž interpretační dílny)
Ríša Klail (občas přebíhal k literátům)
odborné vedení Ak. mal. Luděk Filipský
Literární sekce literární část:
Rudolf Tym Souček
Honza Chlumský
Jiří Smutek (hostující, občasně se zapojující)
já (lehce směrující celou dílnu)
a odborné vedení interpretační dílny Michal Nachtigal Novotný
návštěvy netřeba zmiňovat.

Výtvarná sekce odcházela malovat do plenéru a na závěr vytvořila objekt, který stojí na našem dvoře stále. Literáti vykazovali navenek poněkud nižší aktivitu, ale opravdu jen zdánlivě. Střádali jsme inspiraci. Napsali jsme jednu společnou variacido pro Kreativní kurz poezie, který vychází ve Tvaru, každý vytvořil alespoň několik vlastních veršů a nakonec jsme se zcela vyčerpali při interpretační dílně zaměřené na autorský přednes. Nikdy bych nevěřila, že je tak těžké ujasnit si, o čem je má vlastní báseň a jak ji přednést aneb jak je lehké sejmout amatérského autora - interpreta :-).

Všichni jsme trochu ponocovali, chodili po krajině, zpívali, hráli různé hry a škádlili naše dva psy (nejfotografovanější účastníky akce). Spalo se, kde to jen šlo; v Garáži (která již garáží dávno není, jen to jméno už ji na věky věků zůstane), kde bylo i zázemí celé Dílny, na seně a na zahradě pod stromy a hvězdami. Užili jsme si hodně sluníčka a taky pořádně divokou bouřku.

Příští rok se Dílna bude konat znovu, tentokrát už regulérní 1. ročník. Nasbíráme během roku nějaké zkušenosti a zvýšíme tím snad úroveň celé akce. V únoru 2002 začneme shánět účastníky. Dáme vám vědět.

Všem zúčastněným děkuji za příjemně strávené čtyři dny.

Lucie Filipská

Zpět na hlavní stránku