Český sen

Minulý rok vešel do kin dokument s názvem Český sen, jehož tvůrci jsou studenti FAMU, Vít Klusák a Filip Remunda. Jedná se o jedinečný projekt, který vzešel z šíleného nápadu. Což takhle rozjet monstrózní reklamní kampaň s billboardy, plakáty, letáky a televizními reklamami na nový hypermarket, který však nikdy nebude existovat? Oba tvůrci se na začátku projektu nechali obléci jako manažeři a oslovili profesionální reklamní agenturu. Ta rozpoutala obrovskou reklamní kampaň, která směřovala k jedinému - přivést co nejvíce lidí v den otevření fiktivního hypermarketu na louku v pražských Letňanech. Na tomto místě byl vybudován obrovský billboard, který představoval čelní stěnu hypermarketu, nazvaného Český sen.

31. května 2003 se před zátarasy s pódiem shromáždilo přes 3000 lidí, kteří si přišli "užít" otevření nového hypermarketu. Zazněla hymna Českého snu , byly rozdány vlaječky a oba manažeři přestřihli pásku. Poté byl dav vypuštěn a lidé se rozběhli vstříc televizi za 500 korun, chlebu za 9.90 a za příslibem výhod pro první VIP zákazníky...a jak to bylo dál?

Velmi doporučuji podívat se na tento originální dokument, prohlášený za první českou reality show. Tento film nelze srovnávat s ničím, co jste dříve viděli. Při jeho sledování mne často nepříjemně mrazilo...je toto snad vzorek českého člověka? Opravdu se konzum nejhrubšího zrna tolik rozmáhá? Co vlastně lidé na hypermarketech vidí, že v nich, údajně šťastně, tráví víkendy? Vskutku ostré zrcadlo dnešního Čecha. Uvidíte se v něm i vy?

Trailer, původní stránky hypermarketu a mnoho informací od tvůrců filmu můžete najít na této adrese: www.czech-tv.cz/specialy/ceskysen/.

J. Chlumský

Zpět na hlavní stránku