KAŠPAR HAUSER - DÍTĚ EVROPY

13.1.2005 Uvedlo Jihočeské divadlo čtvrtou reprízu divadelní hry Jana Vedrala Kašpar Hauser - Dítě Evropy. Režie se ujal Martin Glaser. Tato „historická detektivka“ získala třetí cenu v letošním ročníku soutěže Nadace Alfréda Radoka o nejlepší novou českou hru.

Hra je napsána podle skutečné události z počátku 19. století, která se udála v Německu. Kašpar Hauser byl šlechtický syn, potenciální nástupník bádenského trůnu. Tento fakt zapříčinil, že byl ve svých třech letech unesen a pak třináct let držen v kobce, ve které se nemohl ani postavit. Když měl panovník již trůn jistý, nebylo nutné Kašpara dále věznit.

Děj hry začíná ve chvíli, kdy se v Norimberku objevuje šestnáctiletý mladík, který neumí chodit a nerozumí řeči, jen opakuje co slyší okolo a dokáže se podepsat jako Kašpar Hauser. Vzbudí ve své době v Evropě velkou senzaci. Je postupně vychováván například profesorem, který v něm vidí cestu k uznání ve vědeckých kruzích, samolibou paní radovou, která jej s vervou ponižuje, zakomplexovaným učitelem, který si na něm snaží vynahradit nedostatek respektu, a knížetem, který se mu snaží vštípit sebeúctu a zodpovědnost.

Po celou dobu se poodhalují střípky z Kašparovy minulosti, avšak hra postrádá klasické rozuzlení „detektivek“, kdy se objasní, kdo je viníkem. Kašpar umírá rukou „Neznámého“, aniž by se dozvěděl, kým opravdu je a kdo byl jeho věznitelem. Hra spíše podává svědectví o motivech vyšších vrstev pro tento čin a o době začátku 19. století, kdy se hyenismus a bezcitnost schovávají za masku „moderní doby“.

Hlavní roli Kašpara Hausera skvěle ztvárnil Pavel Oubram, pro kterého to je první velká hlavní role. Všechny postavy jsou detailně propracovány a postrádají onu častou „černobílost“ charakterů v dramatech. Syrovost děje výborně podkresluje velmi stroze pojatá scéna.

Pokud si tedy v dnešní konzumní době troufáte na poněkud hutnější téma, které vás donutí se zamyslet, ba co více, o kterém budete ještě pár dní přemýšlet, nezbývá než tuto hru vřele doporučit.

J. Chlumský

Zpět na hlavní stránku