Pokušení prstenů

"Společenstvo prstenu" - první část monumentální trilogie v našich kinech

Tvůrce, který se rozhodne zfilmovat věhlasnou, ba kultovní, knihu, má dvě krajní možnosti. Buď vytvořit na základě předlohy zcela svébytné dílo a riskovat, že ho rozcupují ortodoxní fanoušci, pokud je svým pojetím nezíská. Touto náročnou cestou se vydal například František Vláčil se svojí Markétou Lazarovou. A přesto se mu, podle četných anket, podařilo natočit snad nejlepší český film všech dob.

Druhou krajností, která by se zdála pohodlnější, je natočit pokud možno věrnou ilustraci předlohy. K tomuto postupu se více přiblížil Peter Jackson, režisér Společenstva prstenu, zatím první uveřejněné části již hotové trilogie Pán prstenů. Jeho úskalím je nutné střetnutí se zcela originální fantazií každého čtenáře, byť v anglofonním světě v tomto případě usměrněné ilustracemi, které u nás zatím nezdomácněly. Uměleckým rizikem pak zůstává, že nevznikne nic nového, jen pohyblivé obrázky ke knížce.

Jako musí hrdinové Tolkienova románu čelit pokušení využít zrádnou moc prstenu, byli i tvůrci filmu vydáni napospas bezbřehým možnostem zfilmovat donedávna nezfilmovatelné - však také jména počítačových mágů zabírají skoro polovinu závěrečných titulků. Je otázkou, nakolik digitální zásahy, ať už jemné retuše nebo složité bitevní kompozice, filmu prospěly. Zmenšení živých herců do velikosti trpaslíků a půlčíků je půvabné a dokonalé. Stylizace záběrů, kdy se Frodo s prstenem na ruce ocitá ve světě přízraků, je působivá. Množství skřetů je často až hrůzné. Jakoby se ale nenápadně vytratila radost z klasické filmařiny v kameře, kde lehce nedokonalý, ale chytře volený záběr či trik působí leckdy pravdivěji. Snad i herci by mohli žárlit, že jejich vyrovnané herecké výkony jsou v dokonalých, ačkoliv tu a tam neostrých, záběrech velkých celků odsunuty na vedlejší kolej.

Jářku, má-li se děj řady měsíců vměstnat do tří hodin, znamená to především škrty, které bohužel do značné míry ovlivňují charakter výsledného díla. Důvod zápasu o prsten byl rozveden dostatečně, trochu však utrpěl kolorit - myslím, že někdy i ke škodě věci, přišly zkrátka motivy i kresba jednotlivých postav i svébytný národopis Středozemě. Naopak, poměrně velký prostor dostaly akční scény, které snad mají ukázat velikost hrdinství hrdinů, svým pojetím však občas zůstávají na úrovni svých protějšků ze slaboduchých akčních filmů - vzbuzují dojem nesmrtelných osob, které nepodléhají přírodním zákonům. Také "povinná love story", kterou bylo nutné (?) implantovat, působí v asexuálním Tolkienově světě poněkud nefunkčně a toporně.

Bylo by možné dále chválit dobré herecké výkony, podmanivou, i když nijak převratnou hudbu, nápaditou filmovou architekturu atakdále. Bylo by možné si stýskat, že na rozdíl od Tolkienových hrdinů, jejichž cesta je úmorně dlouhá, se ve filmu, kromě několika počátečních stesků hobitů na absenci druhé snídaně, až na překonávání překážek daných nikoliv náhodou, ale vždy zlou mocí, pohybuje společenstvo prstenu jakoby lehce a nalehko, takže je obtížné se orientovat v uplynulém čase.

Myslím, že skalní Tolkienologové by mohli být spokojeni. Nezbytné zásahy do předlohy jsou přes uvedené výhrady docela citlivé. Filmoví diváci, kteří přišli na velkou podívanou, ji uvidí. Všichni tvůrci odvedli obrovský kus práce, přes velkou rozmanitost film "drží pohromadě", je stylově jednotný a přiměřeně přehledný. Nu, a těm ostatním nesmí vadit, že uvidí právě jen velkolepou podívanou.

E.K.

Zpět na hlavní stránku