Temný anděl

Na cizích křídlech chceš odlétnout
v bouřlivých vodách jako ryba plout
jenže temný anděl už hlavu ti stíná
duše se mění i tvář je jiná.
Křičí na tě: Jen víc a více!
Chabě svítí tvoje svíce.
K zemi, na kolena tě srazí
a nůž do tebe vrazí.
Kolem krku ruce svírá
poslední sílu sbírá.
Ach ty křídla náhle kde jsou?
Do nebe tě nedonesou.
Srdce na cár, tvář je jiná...
temný anděl tebe stíná.

Dne 3.8.2001 odvysílala Česká televize dokument Heleny Třeštíkové, z cyklu Ženy na přelomu tisíciletí, V pasti-Katka. P. Třeštíková sleduje 5 let tragický příběh dívky, která propadla pocitu, že radost, štěstí a životní naplnění je možno si aplikovat injekční stříkačkou.

Píšu to proto, že mě tento dokument upřímně vyděsil. Z mladé a velmi krásné dívky se postupně stává lidská troska, která si vydělává peníze na drogu pochybným způsobem.Každý den riskuje, že její život skončí smrtí nebo kriminálem.

Hodně lidí se tématu drog vyhýbá, protože si myslí, že se jich to netýká. Ale uvědomují si, že dnes sehnat si drogu je stejně lehké jako jít nakoupit? Bohužel tzv. nová doba přeje i této oblasti a není pravdou, že se tento problém týká pouze měst. Ale nechtěla bych tady rozebírat něco, co se objevuje téměř denně ve zprávách a novinách.

Jen bych si přála, aby se o tomto snímku dozvědělo co nejvíce mladých lidí a podívalo se na něj. Snad to bude pro ně dostatečné varování a nebo alespoň důvod k zamyšlení.

Snímek obdržel Zvláštní uznání poroty na 36. ročníku MFF v Karlových Varech a má i moje uznání a jistě všech, kteří ho měli možnost shlédnout.

Hanka Plchoutová

Zpět na hlavní stránku