THE MAJESTIC

Po upoutávce na Věčný svit neposkvrněné mysli vám představím další film s výborným Jimem Carrey v hlavní roli, a to The Majestic.

Peter Appleton je scénaristou „béčkových“ filmů v Hollywoodu. Má dobře placenou práci, která ho baví, přítelkyni a úspěšný život před sebou. Pak ale někdo udá, že se na střední škole stýkal s klubem, který měl údajné „komunistické aktivity“. Ač se Peter brání, že mezi tyto lidi chodil pouze kvůli dívce, do které byl zamilovaný a netušil vůbec, o co v onom společenstvu jde, dostává nálepku „komunista“ a je vyhozen z práce. Navíc se jeho připravovaného scénáře „ujme“ FBI a vyhledává v něm „rozvratnou komunistickou propagandu“. Peter se v zoufalství opije a při cestě z baru nezvládne řízení a spadne s autem do moře. Probudí se na pláži, kde ho najde starý muž z nedalekého městečka. Peter si vlivem zranění nemůže vzpomenout na svou minulost. V městečku, kam ho odvede starý muž, si ho lidé pletou s dlouho pohřešovaným válečným hrdinou a dokonce i otec onoho hrdiny Petera považuje za svého syna Luka. Peter se této možnosti chytí a stejně jako zbytek městečka Lawdon předpokládá, že se mu paměť časem vrátí. Se svým údajným otcem začne opravovat místní kino a zamiluje se do přítelkyně Luka. Jeho už tak značná popularita v městečku stoupá, avšak Peter si časem začne vzpomínat na svou pravou minulost a úřady již také ví kam utekl „nebezpečný komunista“.

Film na námět Michaela Solane zrežíroval Frank Darabont. Tento režisér se proslavil hlavně kultovním filmem Útěk z věznice Shawshank a jeho další filmy (např. Zelená míle) jsou tedy většinou srovnávány s tímto a neprávem dostávají nálepku „horší než Shawsank“. Možná je to škoda. Jde totiž o srovnávání nesrovnatelného. V tomto případě drsné charaktery vězňů vystřídali milí a dobrosrdeční lidé a šedivé zdi věznice bylo nahrazeno barevně blikajícím kinem.

The Majestic oplývá v tomto případě půvabně kýčovitou atmosférou USA v padesátých letech. Tento fakt hezky podkresluje i barevně přebujelá kamera. Scénář je poněkud schématický a předvídatelný, ale vzhledem k mnoha příjemným vsuvkám vám to ani nepříjde jako nedostatek. Jedinou výtku bych měl k příliš roztahanému konci filmu, kde navíc kýčovitost přesahuje hranici lehkého úsměvna a zabředává do zbytečného patosu, kterému se film po celou dobu tak obratně vyhýbal.

Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a obsazení všech rolí včetně vedlejších bylo provedeno velmi citlivě. Po shlédnutí filmu zjistíte, že kromě hlavních postav se vám velmi výrazně do podvědomí vtiskly i charaktery, které měly v celém filmu jen pár „štěků“ (včetně psa, jménem Pes, u kterého si nejsem jist, zda nešlo o netopýra). Nade všemi zde ční výkon Jima Carrey. Opět dokázal, že není jen hercem šílených komedií s velkým mimickým potenciálem, ale že dokáže skvěle zahrát i roli obyčejného člověka.

The Majestic je již poněkud staršího data (rok 2001), takže v kinech ho už zřejmě nezastihnete, ale pokud máte možnost půjčit si ho například na DVD, berte všemi deseti.

J. Chlumský

Zpět na hlavní stránku