V melounovém cukru

Hru podle literární předlohy Richarda Brautidena představil v Prachaticích divadelní soubor DUTAM. Scénář připravil Ivan Studený, režie se ujala Marcela Haspeklová.

Děj hry se odehrává v JáMORu - neosobním, sterilním světě. Jeho obyvatelé jsou stejní jako prostředí, ve kterém žijí. Obdivují se sochám zeleniny, čtou knihy o počasí... Každý z nich žije sám, i když mnozí z nich touží po blízkosti, po lásce. Margaret je zamilovaná do Nežita, opilce a vyvržence, který se skupinou sobě podobných tráví čas v zapovězených Zapomenutých podnicích. Nežit o její lásku nestojí, nevnímá, že kvůli němu riskuje dobré vztahy s ostatními obyvateli JáMORu, když chodí do Zapomenutých podniků. Margaret své výpravy zdůvodňuje tím, že v okolí Zapomenutých podniků občas nachází zajímavé věci. Dívka, o kterou Nežit stojí, Pauline, chce zadaného muže. Nežit touží po změně, nedokáže žít ve spícím světě, kde změna je vnímána jako nebezpečí. Touží po lásce a blízkosti, nechce žít v řadě. Své pocity řeší alkoholem, straní se společnosti "spořádaných obyvatel" JáMORu a prozkoumává zapomenuté podniky - stroje. Doufá, že najde cestu ke změně a zlepšení situace, a snad i k lásce.

Z rozdílnosti povah, nakupené nespokojenosti a napětí pak dojde k pokusu o revoluci a nutné tragédii - jediným východiskem z dané situace už byla jen sebevražda...

Z celé hry dýchá pocit beznaděje, bezmocné touhy a smutku. Na krátké exkurzi do Melounového cukru ukazuje autor citovou chudobu, otupělost a stagnaci společnosti, která se už nedokáže vyvíjet. Ukazuje osobní tragédie a bolest jednotlivců a jejich neschopnost komunikovat, hledat společná řešení a dívat se očima druhého.

Hlavní roli skvěle zahrál Ladislav Němeček, nový člen divadelního souboru DUTAM. Všichni herci a tanečníci si výborně poradili s poměrně těžkým tématem. Při hře bylo využito jen minima rekvizit, díky tomu vynikl pohybový a výrazový projev herců.

Nebojíte-li se silně emocionálně nabité hry, na kterou určitě nedokážete zapomenout hned při odchodu z divadla, nemohu než Brautiganův Melounový cukr v podání DUTAMU vřele doporučit.

Lucie Kučerová

Zpět na hlavní stránku