Věčný svit neposkvrněné mysli

Tento rok se na filmových plátnech objevila další romantická komedie a jednu z hlavních rolí hraje Jim Carrey. Po zjištění těchto dvou věcí bych okamžitě dal ruce pryč. Již dlouho jsem neviděl filmovou lovestory, která by nebyla zbytečně patetická a která by měla alespoň náznak originality. Navíc při představě „dojáku“ s grimasami Jima Carreyho mi naskakuje husí kůže. Avšak! Scénář k tomuto filmu psal Charlie Kaufmann (V kůži Johna Malkoviche, Adaptace, Milujte svého zabijáka, Slez ze stromu) a trošku jsem pochyboval, že by se snížil k řadové romantice. Nakonec jsem film shlédl a jaké bylo mé překvapení...

Osamělý a nesmělý Joel (Jim Carrey) se seznámí s excentrickou a impulsivní Clementine (Kate Winslet). Zamilují se a prožívají velmi šťastný vztah. Jednoho dne příjde Joel za Clementine, ale ta ho nepoznává. Náhodou se dozvídá, že si jej Clementine nechala pomocí speciální metody vymazat z paměti, aby mohla začít znovu. Zoufalý Joel se rozhodne, že podstoupí zákrok také a absolvuje proceduru u stejné společnosti. Mazání vzpomínek na Clementine sledujeme uvnitř v Joelově mysli. Zde se mohl naplno projevit génius Charlieho Kaufmanna podpořený režií Michela Gondryho. Chaotické obrazy vzpomínek na Clementine jsou výborně promyšlené a do detailu propracované a v celku hezky napovídají pointu filmu. Ve chvíli, kdy se Joel v mazání mysli dostává do doby, kdy byl jeho vztah s Clementine ještě intenzivní si uvědomuje, že by si rád tyto hezké vzpomínky ponechal a snaží se s Clementine „skrýt“ ve vzpomínkách, které s ní nejsou spojeny.

Jim Carrey za celou dobu filmu udělal maximálně dvě své vyhlášené grimasy, ba co víc, jeho role osamělého a nesmělého Joela byla velmi přesvědčivá a v kombinaci s výbornou Kate Winslet jsou herecké výkony tohoto filmu vysoko nad průměrem. V jedné z vedlejších rolí se objevil i Elijah Wood a dobře se mu podařilo neevokovat vtíravou představu Froda. Ba naopak. Doporučuji jako odvykací kůru pro rozvášněné fanynky „nositele prstenu“.

Film opravdu stojí za shlédnutí a ne pouze jednou! Scénář je natolik detailně propracovaný, že pouze jedno shlédnutí nestačí pro postřehnutí všech krásných drobností, kterými je snímek zahlcen.

Žeby další kultovní? Pro mne určitě.

J. Chlumský

Zpět na hlavní stránku