Rozhovor s Erikou Šídovou

písemně vedla Lucie Filipská


Na začátek se nám představ a řekni, jakých úspěchů už jsi dosáhla.

Narodila jsem se 25.8. 1986 v Jindřichově Hradci. V současné době bydlím pár kilometrů odtud - v Nové Včelnici. Studuji zatím Základní školu (měla jsem rok odklad). Úspěchy? Úspěch je pro mě to, že jsem letos absolvovala na Základní škole Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci taneční obor. A samozřejmě také mé 3. místo v literární soutěži DRÁPANDA 2001.


1. Zajímá mě jak dlouho už píšeš, jak často a kolik toho vytvoříš za měsíc?

Píšu rok a poměrně často. Nemůžu říct kolik přesně toho za měsíc vytvořím, ale je toho celkem dost. Někdy píšu každý den, jindy mám třeba dva týdny pauzu, ve které ani nemám potřebu něco psát. Ale když to na mě přijde, stojí to za to - vznikne i několik básniček za den. S prózou je to horší. Nápady by byly, ale není čas je zpracovat.

2. Vybíráš si svá témata nějak nebo je k sobě necháváš přijít? Jaké jsou Tvé inspirační prameny? Snažíš se aby Tvé texty měly obecnou platnost nebo preferuješ osobní výpověď?

Témata si vůbec nevybírám, vždycky to na mě přijde samo. Jen málokdy se mi stane, abych si nějaké téma vybrala a pak se o něm snažila psát. Nápady ke mně chodí samy. Inspiruju se hlavně tvorbou jiných autorů - ať už těch známých literárních velikánů, nebo amatérů. Inspiraci také hodně nacházím v životě. To, co se kolem mě děje na mě mnohdy velice působí. Většinou preferuji osobní výpověď, ale samozřejmě záleží na určité věci o které se píše. Mám svůj styl a toho se držím, nesnažím se aby mé básně byly (když to tak řeknu) "na jedno brdo s věcmi od jiných autorů". Je mi jedno co se lidem líbí, jaká forma je žádaná. Mám svůj styl a toho se držím.

3. Jakým způsobem pracuješ na svých básních z hlediska jejich formy (čistota rýmů, rytmus...)? Přepisuješ je nebo ta první verze bývá i konečná?

Samozřejmě se snažím aby byl dobrý rytmus, aby seděly rýmy. Mé básničky potřebujou určitou inkubační lhůtu, než je přepíšu, než je dám přečíst ostatním lidem. Pak, když je po "uležení" přepisuji také je opravuji. Svoje věci si čtu stále dokola a stále v nich nacházím různé drobné chyby, které po čase upravuji.

4. Jak vybíráš texty k publikování a do literárních soutěží? Máš někoho, kdo Ti s tříděním pomáhá?

Je pro mě celkem složité vybrat věci k publikování a k posílání do literárních soutěží. Sama bych to rozhodně nezvládla. Pomáhá mi jedna kamarádka, má "osobní kritička", která sama píše a mou tvorbu dobře zná. Radí mi i s různými věcmi, které se týkají čistoty veršů, rytmu básně a podobně. Bez ní bych dnes rozhodně nebyla tam, kde právě jsem.

5. Čeho bys ráda dosáhla s ohledem na literaturu, jaké je Tvé literární směřování?
Chtěla by ses psaní nebo lit. teorii věnovat profesionálně?

Určitě chci dál pokračovat s publikováním v literárních časopisech, myslím, že je to dobrý začátek. Když už píšu, do šuplíku psát nechci. Zatím žádný vyhraněný cíl nemám, protože si myslím, že jsem ještě dost mladá na to, abych si řekla "teď napíšu skvělou knížku". Na to já nemám. Pro mě je brzo na takové uvažování.

6. Máš na své cestě nějajé vzory, oblíbená díla nebo časopisy?

Ráda sáhnu na knihy Vítězslava Nezvala, Arthura Rimbauda, velmi mě fascinují básně Jiřího Ortena. Líbí se mi Waltari a Merle, na které mě upozornila maminka a také Arnošt Lustig, jehož díla mě v poslední době inspirují (na toho jsem přišla sama).

7. Pověz nám o svých ostatních zájmech.

V červnu jsem se stala absolventkou tanečního oboru Základní umělecké školy, takže mezi mé zájmy patří především tanec všeho druhu. Ráda chodím do přírody, miluji letní Vysoké Tatry. Snažím se hodně číst, protože v knihách se skrývá veliké moudro. Také se ráda podívám do cizojazyčných a dějepisných učebnic.

8. Ještě něco k Promlkám. Co nového bys uvítala, co starého změnila?

Uvítala bych více prózy a hlavně více ohlasů na veškerou tvorbu. Neměnila bych nic. Jsem s Promlkami moc spokojená.

Děkuji za rozhovor.

Zpět na hlavní stránku