Rozhovor s Janem Chlumským

písemně vedla Lucie Filipská


Na začátek nám o sobě něco prozraď (úspěchy, zvláště ty literární, nezamlč).

Věk: 20,83
Místo narození: Frýdek-Místek
Literární úspěchy:V první třídě mne naučili číst a psát. Později, někdy v sedmé (?) třídě první místo v okresní olympiádě z jazyka českého. Dál ani ťuk.:)


1. Proč jsi vlastně začal psát?

Proč jsem začal psát si již přesně nevzpomínám. Bylo to ještě někdy na základní škole. Možná byly prvotní popudem všemi nenáviděné slohové práce, které jsem já psal velmi rád. Byl jsem tehdy oblíbencem naší "češtinářky". Byla z mých "slohovek" nadšená. Údajně je dodnes ukazuje dětem jako vzor. (To by se možná taky dalo brát jako "literární úspěch.:)) Psal jsem tehdy povídky, úvahy, fejetony...Prózu jsem psal až někdy do druhého ročníku na gymnáziu. Potom nám jednou profesorka češtiny dala za úkol napsat rýmovanou báseň na libovolné téma. Tehdy vznikla má první básnička. Do té doby mne nikdy nenapadlo něco takového vytvořit. Kupodivu se mi tento způsob literárního vyjádření zalíbil, takže jsem zkoušel, co to udělá dál.

2. Jak se měnil Tvůj čtenářský vkus postupem let a na čem se v poslední době ustálil?

Zpočátku, tedy někdy na té základní škole, jsem četl opravdu hodně. Má mladší sestřička o mně tehdy prohlásila, že jsem "knižní mol" :))) . Četl jsem všehochuť všeho. Zpočátku Foglarovky, Mayovky a jiné dobrodružné romány (ale nejen ty, již se nepamatuju), později sci-fi (např. mou nejoblíbenější ze sci-fi - Den trifidů od Johna Wyndhama), ke konci devítiletky a na gymnáziu jsem objevil jednoho z mých nejoblíbenějších autorů Bohumila Hrabala, dále E.M. Remarquea, Karla Čapka, také např. Emila Zolu, ze současných Stephena Kinga, Kena McClurea a mnoho mnoho dalších. S poezií to však tak žhavé nebylo. Ne, že bych poezii neměl rád, jen... byl jsem jako dítě v cukrárně. Bral jsem si ode všeho trošku a nevěděl jsem co ochutnat dříve. Vypadalo to tedy tak, že jsem občas náhodně vytáhnul nějakou sbírku z knihovny a přečetl si z ní pár básní. Přesto, že se mi třeba líbily, neměl jsem potřebu vyhledávat a číst díla právě toho autora. Nemohu tedy ani přímo říci, kteří autoři poezie jsou mí oblíbení. Vím, že se mi líbila Nezvalova Manon Lescaut, Havran E. A. Poea (mimochodem originál je nedostižný, Nezvalova verze překladu je opravdu jen slabý odvar a překlady ostatních autorů jsou, myslím, zcela o něčem jiném) dále třeba vím, že jsem byl nadšený z některých básní Charlese Baudelairea ve sbírce Květy zla, bavil mne K.H.Borovský a jeho Epigramy... Jedním z mála básníků, které mám tak rád, že jejich sbírky přečtu až do konce a rád se k nim vracím je Karel Kryl. Ten je mi možná trošku vzorem. V celku ale poezii příliš nečtu alespoň ne tolik jako prózu. Možná je to škoda a asi bych se měl trošku stydět. Co momentálně čtu? Inu právě teď si čtu skripta z mykologie a jde mi z toho hlava kolem. Dále bych už měl pomalu začít číst knihu Proměnlivost a evoluce rostlin od D. Briggse a M. Walterse, protože mne vedoucí diplomové práce uhání, že už jsem měl dávno začít.:)) Znamená to tedy, že momentálně příliš nečtu, ale v knihovničce mám nachystány mnohé knížky jako Pravidla moštárny od Johna Irvinga nebo Vězení na svobodě od Ivana Landsmana a už se moc těším, až se do nich pustím.

3. Prozraď nám, prosím, své aktuální inspirační zdroje. Také bych se ráda dozvěděla jak často píšeš a zda pravidelně nebo spíš občas, když máš silnou inspiraci.

Nevím, co mohu přesně nazvat svými inspiračními zdroji. Zpočátku na gymplu to byly zřejmě mé pocity z rozchodu s dívkou, pak jsem začal psát i o věcech kolem mne (nejen o svých smutcích), vzniklo pár písňových textů... Píšu převážně pokud mám silnou inspiraci. Pokud mám o čem psát. Pak jde psaní samo a bývá to otázka chvilky. Když zkouším psát jen tak, na nějaké vymyšlené téma, strávím nad papírem dlouhou dobu a výsledek bývá nevalný. Znamená to tedy, že píšu velmi nepravidelně. Teď momentálně mám velkou odmlku, i když to zase trošku začíná jít.

4. Jak těžce neseš kritiku a jak moc se jí řídíš? Záleží na osobě kritizujícího?

Kritiku dle mého nenesu těžce, jsem za ni rád. Možná někdy mám sklony k obhajování svého díla, ale to snad není na škodu. Na druhou stranu často sklouznu k tomu, že pohlížím na text očima kritika a přestane se mi líbit, což určitě žene dopředu. Řídím se kritikou pouze pokud se mi zdá být opodstatněná. Nemám rád pseudokritiky, kteří mi řeknou pouze fuj, to je trapné, vykašli se na psaní, nemáš na to... Zpočátku, když jsem začal psát básničky jsem jich několik poslal poštou(spolu se složenkou s dosti velkým poplatkem) jedné nejmenované skupině amatérských kritiků, kteří působili v jednom známém časopise zaměřeném na fantasy. Psali sice kritiky na povídky, ale říkal jsem si, že bych jim mohl zkusit poslat i něco z mých básniček. Velmi jsem se podivil, když jsem zjistil, co mi přišlo. Obálka obsahovala pět posudků, z nichž pouze dva mělo cenu číst a poučit se z nich. Ostatní byly hrůzné. Jedna slečna mi na třech řádcích napsala, že poezie "musí tryskat" a že nemá ráda "vysezené básničky", ať prý se na psaní vykašlu. Tečka, konec konstruktivní kritiky. Další člověk se například pozastavoval nad tím, že příliš dodržuji rytmus a rýmuji příliš přesně a podle schematu. Nechápal jsem, co mám tedy psát...nepřesně a se špatnými rýmy??? Také jsem jim s básničkami poslal i jednu povídku (to kdyby náhodou nechtěli psát posudky na básně). Všichni do jednoho mi napsali něco ve smyslu , že je to "mentořina" a nic víc. Dobrá, souhlasím, ale kde jsou rady začínajícímu autorovi? Rozbor těch základních chyb, návrhy jiného způsobu psaní? Na osobě kritizujícího tedy také určitě záleží. Jinak beru kritiku od člověka, který píše krásné dokonalé texty a do kritiky zahrne i nějaké rady či návrhy a jinak od někoho, kdo dělá základní chyby v rytmu a rýmu a ještě se svými díly veřejně chvástá a srovnává kritizovaný text se svým:).

5. Jakou roli hraje ve Tvém životě kultura?

Myslím, že celkem velkou. Do divadla chodím rád, i když málo (ale je to hlavně z důvodů časových a finančních:)) Do kina zavítám málokdy z důvodů podobných, ale filmové perly shlížím často, poněkud méně legálním způsobem...inu, vysokoškolské koleje a internet...:) Hudba mi také říká mnoho. Poslouchám mnohé žánry od klasiky, přes folk, různé ABBy a Beatlesy až po staré keltské melodie, které si i rád zahraji na mandolínu. Z výtvarného umění mám moc rád fotografii a malíři mi taky nejsou zcela cizí.

6. Co si myslíš o současné poezii potažmo literatuře, ať už té zavedené nebo amatérské.

Jak jsem již řekl, poezii zavedenou příliš nevyhledávám, takže se v ní ani příliš neorientuji. Amatérskou poezii čtu na internetových serverech typu Promlk, či Písmáka a tu si přečtu velmi rád. Jsem si téměř jist, že pokud by se o některých autorech z těchto serverů více vědělo, stali by se "špičkou profesionální poezie".

7. Je pro tebe důležité své texty někde publikovat?

Zpočátku jsem si myslel, že ne, ale později jsem zjistil, že je zajímavé dozvědět se, co si lidé o mých výtvorech myslí a že je příjemné být za některý pochválen a motivující být pokárán. Ty ale nejspíše myslíš, zda bych chtěl publikovat "na papíře". Uznávám, že by se mi to moc líbilo, ale příliš nevěřím, že se mi někdy něco takového podaří. To bych tomu psaní musel obětovat mnohem více času a všeho.

8. Čteš pravidelně nějaké kulturní časopisy - síťové nebo tištěné? Který bys doporučil a proč?

Nevím, zda jsou Promlky a Písmák kulturní časopisy, nebo patří jinam, ale každopádně bych oba doporučil:))

9. Co zrovna čteš a jak se Ti to líbí?

Jak jsem již řekl. Skripta mykologie a vůbec se mi to nelíbí.

10. Jakým směrem by se, podle Tebe, měly Promlky ubírat, co Ti v nich chybí popř. přebývá?

Promlky se dle mého již ubírají správným směrem. Dobrá by byla možnost přímých ohlasů (tedy takových, které se zapíší okamžitě) a možnost diskuse v reálném čase, ale tyto změny se již plánují, takže si nemohu stěžovat. Také by možná bylo vhodné Promlky trošku častěji aktualizovat, aby si udržely čtenáře a hlavně autory. Chápu ale, že teď jste neměli možnost se Promlkám věnovat.

Děkuji za rozhovor.

Rozhovor veden 13.3.2003 (zkoušku Honza nakonec zdárně složil, gratulujeme!)

Zpět na hlavní stránku