R-W Cafe

písemně vedla Lucie Kučerová

R-W Cafe je písecká (nejen) literární kavárna. O jejím založení, fungování a plánech s ní spojených si se mnou povídal pan Kinský:


1) Dobrý den, nejprve bych se Vás chtěla zeptat na základní informace o R-W Café - kdy vzniklo, kdo jej založil a proč byla založena právě kavárna takového typu a ne třeba internetová kavárna?

RW CAFE vzniklo z několika důvodů najednou. Neměl jsem kam chodit na pivo, muziku a jiné akce. Nelíbily se mi ty univerzální formanky, hospody s čalouněnými sedáky a zlacenými opěradly, vinárny, kde hrají aktuální hity z aktuálních rádií ... Moje společnost potřebovala vlastní prodejnu knih, zejména pro ty z naší produkce. Při hledání těchto prostor jsme narazili na ideální prodejnu, kterou teď otevíráme spolu s propojeným bistrem ve stylu třicátých let. A majitel objektu mne zavedl do dvora, kde trůnily klenby, které mi učarovaly natolik, že jako první jsme otevřeli RW. Jsme literární kavárnou, vinárnou, hospodou a antikvariátem v jednom. Nemám rád tahle polyfunkční zařízení, ale u nás to tak opravdu je, mění se to v čase a dle programu a hostů. V názvu máme iniciály Richarda Weinera, který je píseckým rodákem a nechceme mu dělat ostudu. Každý zanechává své stopy a já považuji RW za naši stopu v životě. Slovem naši myslím všech lidí, kteří mi pomohli a pomáhají uskutečňovat si jeden velký sen o ideální hospodě.

2) Jaké akce jste pořádali/ pořádáte/ chystáte?

To je tak obrovský výčet jmen literárních , jazzových, alternativních i rockových, že je lepší se podívat na náš web, kde je vše, na co se ptáte. Mně samotnému utkvívají v paměti také spontánní stavby soch ze sněhu na nádvoří RW, dortová válka v RW, oslava narozenin malíře Mistra F.R.Dragouna nebo výborné koncerty jeho syna Romana Dragouna. A vánoční koncert Pavly Mílcové s Peterem Binderem. Jsou to vpodstatě nesdělitelné osobní zážitky, které má ale každý host.

3) Jaké máte plány do budoucna? ( rozšiřování pole působnosti, zajímaví hosté/ účinkující... )

Chceme se probourat do vedlejších prostor, které přebudujeme na tančírnu. Tím připravíme hostům možnost si zatančit, zadupat či jen tak postát při koncertech, při kterých sedět je velmi obtížné. A také se chystám obnovit si vlastní legendární rockové diskotéky, které jsem počátkem devadesátých let provozoval v brněnském klubu Green. Hostů je tolik, že je to opět skoro nemožné sdělit vše. Ale těším se na 17. listopadu, kdy přijede Jiří Slavíček z Paříže, neboť bude besedovat o Svědectví, Pavlu Tigridovi a jiných českých Pařížanech. Byl redaktorem Svědectví a Svobodné Evropy. A hrozně dobře se mi s ním povídá a pije víno. Přijede v prosinci Helmutova Stříkačka a Marsyas, na to se také těšíme moc.

4) Kde vás hosté najdou, jaká je otevírací doba?

Adresa je také na webu www.rwcafe.cz, včetně dalších podrobných údajů.

5) Jakým způsobem vyhledáváte hosty a účinkující?

Spolu s dramaturgem pracujeme na koncepci, která je dost vyhraněná a vychází z našeho osobního vkusu. Jen vychází, protože objevujeme mnoho nových a zajímavých lidí, kteří něco ze svého umění chtějí předávat. Jde zejména o spojení jazzu, resp. hudby a literatury. Důležité je, že vše nenecháváme pouze na obvyklých agenturních pořadech, ale děláme také vlastní pořady literární, besedy se zajímavými lidmi. Máme také např. pořad 15 minut slávy, kde si každý může přečíst, vyřvat co chce.

6) Je nějaká další důležitá nebo zajímavá informace, kterou byste našim čtenářům rádi sdělili?

Ano rozhodně. Třeba, že máme v RW chléb a cukr zadarmo. Nebo, že máme nejlepší pivo v Písku. A také, že Richardu Weinerovi se u nás moc líbilo. Byl nás navštívit 22. září tohoto roku.

Děkuji za rozhovor.

Zpět na hlavní stránku