Tvar

Poslední předprázdninové číslo (13/2001) vyšlo 28. června 2001, další vyjde až 6. září 2001.

Na první pohled vypadá jako běžné noviny. Vychází jednou za čtrnáct dní vždy ve čtvrtek. Poskytuje prostor začínajícím autorům (Iniciálky). Stojí 20 Kč.

Jediné k čemu mám ve Tvaru jisté výhrady je grafická úprava. Nelíbí se mi to velké množství typů písma v jednom čísle. U literárního (tedy i kulturního) časopisu mi nepřijde ani vhodné podkládat text fotografiemi, skvrnami či titulky.

Na ukázku vybíráme z čísla 6/2001:

Nad Rilkovým životopisem - Milan Exner
Kurz Kreativní poezie - "V každém čísle Tvaru naleznete úryvek z některé básně... Vaším úkolem bude jakkoli tento úryvek doplnit v celek co nejkrásnější... Odpovídat můžete písemně, faxem, telefonicky a e-mailově, a to do 14 dnů od vydání čísla..."
Toyen aneb Surrealismus, toť slovem - poesie - Michal Bauer
Van motýlích křídel v Peru způsobí zemětřesení na Sicílii - Rozhovor s Pavlem Řezníčkem
Josef Macůrek - největší český slavista 20. století - Ivan Pfaff
Po práci legraci (kapesní antologie privátního humoru) Signál pro zaječí frky - Jan Nejedlý
Iniciálky - Tvorba nezavedených autorů - připravila Božena Správcová
Arnold Nowicki: Zoologický výzkum aneb Největší zážitek Abdula Adolfoviče, Cosi fan tutte I, Cosi fan tutte II, Marciální pohlavní šourek, Důsledek strachu, Třináctý, Hipopotamus, Touha lázeňské pacientky
Básně Pavla Řezníčka
Klasická filologie ve sbírnách PNP - připravila Helena Mikulová
Z vernisážníku Patrika Šimona
Dnešní lži se zítra promění v pravdu - Radka Denemarková (Velmi zajímavý článek o nakládání s fakty o smrti Petra Lébla - režiséra Divadla Na zábradlí. Týká se knihy Nevyjasněná úmrtí.)
Časopiso Ondřeje Horáka - Něco z obsahu aktuálních čísel časopisů Revolver Revue, Host, Proglas, Babylon a přílohy Práva Salon.
J. Vorel - Román, kritická studie
Knihy - recenze od Jany Vrajové (Michal Wievegh - Švédské stoly aneb jací jsme), Emila Hakla (Ivan Landsmann - Fotr), Zdeňka Smolka (Příběh lásky v české literatuře od počátků k dnešku - antologie), Romana Telerovského (Jindřich Heisler - Z kasemat spánku), Mirka Kováříka (Pavel švanda - Noemův deník), Jakuba Chrobáka (Petr Král - Pro anděla), Aleny Dvořákové (Mick Jackson - Muž z pozemí), Martina Humpála (August Strindberg - Hry I), Michala Bauera (Franz Kafka - Deníky z cest, Dopisy Felici), Igora Fice (Fridrich Heer - Evropské duchovní dějiny), Petra Hrbáče (Stanislav Komárek - Příroda a kultura) a Kateřiny Miholové (Česká divadla - encyklopedie divadelních souborů).
Bezpříkladné dobrodružství Alberta Mohyly - F. Lorenz (vychází na pokračování)
Uvnitř je vložena příloha Tvaru - Honza Jícha - Po severu s palcem vzhůru

Z tiráže:

šéfredaktor: Ondřej Horák
Redaktoři: Jan Beneš, Jana Červenková, Michal Jareš, Jakub Šofar

Kontakt:

Tvar
Na Florenci 3
Praha 1
110 00
tel.: 02/228 28 399, 228 28 398 (záznamník)
e-mail: tvar@ucl.cas.cz
Int. stránky: www.dobraadresa.cz/tvar

Zpět na hlavní stránku