Aktivní literární skupina Blue World

Z manifestu ALS Blue World: Literární skupina Blue World je nezávislý spolek nezávislých autorů, který je programově, názorově a literárně spjat s literárním serverem Blue World, nese jeho jméno a zavazuje se tak svou činností propagovat Blue World jako literární proud a šířit stejné umělecké hodnoty.

Dojmy z modrého světa:

Když se mi dostal do rukou manifest literární skupiny Blue World, kupodivu mě nezaplavila vlna nadšení a optimismu, ale spíše rozpaků. Může za to dozajista ten úžasně naivní název skupiny, který létá v oblacích a právě probíhající blátivá část podzimu, které mám už plné zuby. Zničit si první dojem předsudky nemusí být vyloženě na škodu, člověk je opatrnější v dalších verdiktech a hlouběji zkoumá, zda se nemýlil. Leckdy je pak mile překvapen. Nic nezkazím, když prozradím, že tentokrát to takový případ není. Manifest jako takový je příliš plochý a neoslovující, chybí mu výraznější vyhraněnost, která by rozdělila čtenáře na odpůrce a přívržence, i naivita přeci může mít ostrou hranu a zde to citelně chybí. Inu stane se, jdeme dál. Bohužel rozpaky mě neopustily ani po shlédnutí výstavní skříně této skupiny, kterou je literární server téhož jména do modra laděný. Nevím, zda je šťastný nápad prezentovat díla skupiny touto formou, která vždy bude postrádat určitou koncepci a působit do značné míry natolik nepřehledně, že udělat si obrázek o literární produkci takového společenství je téměř nadlidský úkol. Čtenář má pocit chaosu a rozhodně si nepřipadá jako s hlavou v oblacích, než se člověk prokouše k nějakému autorskému počinu, je do značné míry frustrován a otráven. (Zde by stačilo změnit pouze název skupiny na něco více deprimujícího a bude to alespoň dávat smysl.) Internetové stránky naštěstí nejsou jedinou činností skupiny Blue World, mimo to také dochází k pořádání literárních večerů, o kterých je na serveru ovšem velmi stručná zmínka. Cílem literární skupiny je upoutání pozornosti, zprostředkování nových pocitů, umožnění náhledu na okolní svět, ovšem jediné, kde se o tom člověk dozví, je ve výše zmíněném manifestu a to bohužel nestačí. Ostatně jak je napsáno na úvodní stránce serveru Blue World, vyzkoušejte si to sami.

Postřeh na závěr:

Jako pěst na oko působí na serveru reklama s erotickým nádechem a dává na frak větě v manifestu o neomezování se na konzumní styl života.

Zakladatelé skupiny

veronika@blueworld.cz ( Veronika Vlachová )

Vedoucí členové skupiny:

veronika@blueworld.cz ( Veronika Vlachová )
honza@blueworld.cz ( Jan Veselý )
marketa@blueworld.cz ( Markéta Štemberová )

internetové stránky

Server Blue World
ALS Blue World

Zpět na hlavní stránku