Jiří Bláha

Agentura " DUCK NEWS " informuje

Brusel -od našeho zvláštního zpravodaje- V souvislosti se vstupem České republiky do NATO projevila Aliance zájem o legendární jednotku České armády - Blanické rytíře. „Tato opomíjená, ale velmi podstatná jednotka vaší armády by měla být konečně naplno využita. Pouhému pasivnímu přihlížení musí být nyní konec,“ uvedl vrchní velitel sil NATO v Evropě generál W.Clark. „Jakékoli zmínky o bájném původu rytířů odmítám. Jedná se o skutečnou divizi speciálně vycvičených profesionálů, jejíž existence byla po dlouhá léta dokonale utajena, aby mohla být opravdu nečekanou posilou v rozhodujícím okamžiku případného ozbrojeného konfliktu. Nyní když Česká republika konečně vstoupila do NATO, nemusí se již ničeho obávat a může svou elitní jednotku bez obav odtajnit a uplatnit ji v některé z mezinárodně - bezpečnostních akcí, kterých se spojenci účastní,“ uvedl dále Clark. Toto prohlášení vzbudilo nečekaný rozruch na naší politické scéně a vyvolalo řadu událostí a tiskových konferencí, z nichž vám přinášíme ty nejzajímavější informace.

Praha -od našeho ještě zvláštnějšího zpravodaje- „Občasná pozorování vojska v okolí Blaníku byla umě zakrývána šířením známé legendy, která dokonale zmátla i většinu úředníků ministerstva vnitra, takže se na elitní jednotku v několika posledních letech poněkud zapomnělo,“ řekl novinářům ministr vnitra. „Nyní tedy budou muset Blaničtí dohnat náskok, který ostatní armády za těch 300 let získaly. Tato modernizace však rozhodně nebude zadarmo. Musíme si uvědomit, že zbraně, které tato jednotka používá jsou zcela nekompatibilní se zbraněmi ostatních armád NATO a proto bude třeba provést kompletní přezbrojení. Také uniformy a další vybavení se již drahně let nezměnily,“ pokračoval ministr. Sudlice a brnění budou prý vbrzku zaměněny za samopaly M16 a neprůstřelné vesty. „Rovněž pole působnosti této jednotky není vůbec ideální. Bude třeba rozšířit její vliv i do vzdušného prostoru,“ vzkázal do Prahy generál Clark. Proto ministerstvo vnitra plánuje nákup nových bojových helikoptér, stíhacích letounů a dokonce i obávaných neviditelných bombardérů B2 Spirit.

Ministr se nám dokonce svěřil, že koketuje s myšlenkou opatřit ke stíhačkám několik letadlových lodí. „Teď se dají sehnat fantasticky levně. Při současné koupi navigačního satelitu dostanete třicetiprocentní slevu a zlaté kartáčky na zuby do koupelny kapitána zdarma,“ raduje se ministr. „V souvislosti s touto skutečností již začaly práce na rozšiřování a prohlubování Lipna, Orlíku a Máchova jezera,“ informoval nás ředitel správy vodních ploch V.Odník.

Podle nepotvrzených informací se ministerstvo vnitra chystá zakoupit kromě letadlových lodí také moderní německé ponorky, které nyní vyrábí potomci slavného konstruktéra hraběte von Zeppelina. „Konstrukce našich ponorek vychází skutečně z původních dědečkových nákresů,“ řekl nám v rozhovoru ředitel továrny „Zeppelin Unter-Wasser Transport“, vnuk slavného hraběte, Johanes von Zeppelin junior (81) a pokračoval : „Bylo však třeba odstranit několik drobných technických vad. Za prvé to byl materiál, ze kterého ponorky vyrábíme. Zřejmě to byla dědečkova snaha v nelehké době ekonomické recese ušetřit, ale všechny ponorky, které jsme dle jeho plánů postavili z plátna a překližky nám odnesl vítr. Nechápu, jak to dědeček mohl snést. Vždyť to už rovnou mohl dělat balóny,“ pronesl s pohrdlivým odporem ponorkový magnát von Zeppelin. Také bambus a výprodejové náhradní díly na trabanty, kterými se pokoušel nevhodný materiál nahradit, vnuka slavného konstruktéra zklamaly.

Nyní však Zeppelin vyrábí kvalitní porno... -promiňte- ponorky a je ochoten podílet se i na návrhu a realizaci stavby sítě speciálních podzemních kanálů, chcete-li tunelů, kterými by se ponorky přemisťovaly po České republice.

Tunelářskými aktivitami von Zeppelina se již začala zabývat policie a orgány činné v trestním řízení. Pokud se Zeppelinovi trestná činnost prokáže, čeká ho až deset let ve druhé cenové skupině.

Ale vraťme se zpět k přezbrojování Blanické posádky. Také pozemní jednotky budou jaksepatří vylepšeny. Osly a koně nahradí nové Jeepy, obrněné vozy a tanky. „Odstraní se tak konečně zdroj obrovského množství hnoje a pachu na základně,“ mne si ruce ministr obrany. „Úplně nás to zničí,“ lamentuje Jan Smrdutý, majitel místní bioplynárny, která je na této blanické surovině závislá. „Pana Smrdutého odškodníme z peněz, které utržíme ve šrotu za brnění,“ odpovídá však vesele ministr obrany. „V žádném případě,“ vyjádřil se k tomuto tématu ministr kultury. „Tato brnění jsou vesměs vzácnými historickými kousky, na které se vztahuje zákon o ochraně národních památek a nyní, když se jich armáda konečně vzdá, je budeme moci zakonzervovat a vystavit v našich muzeích. Odhaduji náklady na práci, materiál a platy restaurátorů na cca pět miliard korun,“ zakončil ministr kultury, nastoupil do služebního vrtulníku a se slovy o nesmírném pracovním vytížení odletěl na turnaj v golfu.

Také pokus nahradit panu Smrdutému vzniklou škodu prodejem vysloužilých armádních koní a oslů na porážku se nesetkal s úspěchem. „Takový flaksy bych nedal ani čoklovi,“ rozčiluje se ještě dnes majitel masny, které byla zvířata nabídnuta ke koupi, pan Vege Tarián.

„Náš nový projekt humanitární pomoci Somálsku je vskutku velkolepý. Tolik masa pro hladovějící děti ! “ radoval se včera na tiskové konferenci ministr zahraničí Kavan. „Nikoli. Tato maso je možno si nechat v Čech. My vidět a myslet že nyní zase jíst moucha Tse-tse,“ řekl nám k tomu rozhořčený ministr hladu a podvýživy Somálské republiky.

„Kdo umí, ten umí,“ usmíval se dnes ráno na novináře ministr obchodu a průmyslu, přepočítávaje tučné svazky tisícidolarových bankovek, zatímco kamiony odvážely nechutné maso. Na otázku komu nepohodlné oslí a koňské steaky prodal, se jen usmál pod vousy a záhadně zamručel „ to vám nepovím, ale k McDonaldovi bych teď raději pár týdnů nechodil.“

I přes rozsáhlou osvětovou kampaň, kterou ministerstvo vnitra provádí za účelem rozbití uměle vytvořené legendy o takzvaných Blanických rytířích, se přece jen najde dostatek pochybujících, kteří se stále domnívají že zprávy o blanickém vojsku jsou pouhou legendou. K tomu se vyjádřil na dnešní tiskové konferenci generál Clark : „ V Německu byly dokonce dvě podobně zakamuflované jednotky, ve které ještě dlouho po odtajnění skoro nikdo nevěřil. Když jsme ale před horou nechali večer tanky, zbraně a munici, ráno tam nebyly. To přesvědčilo i ty největší skeptiky.“

A kolik nás bude přezbrojení doposud tajné jednotky stát ? Na to se našemu zpravodaji dostalo od ministra obrany takovéto odpovědi : „ Výzbroj a výstroj pro cirka pět tisíc mužů, nové vrtulníky, bombardéry, satelity a další vojenské zařízení včetně nového golfového hřiště u Strakovy akademie nás bude stát pakatel - pouze šedesát miliard... dolarů.“ Kde však vezmeme sumu rovnající se dvěma ročním rozpočtům ? „ Máme na výběr dvě možnosti,“ řekl nám ministr. „ Buďto zvýšíme staré a zavedeme nové, ještě vyšší, daně - například již dlouho připravovanou daň z dýchání, nebo získáme potřebné prostředky - podobně jako Slovenská republika při financování svého kosmickém programu - umořováním ruského dluhu vůči naší republice. Já osobně bych pochopitelně volil raději první cestu.“

Vydala agentura "Duck News" © Jiří Bláha 1999 (26.3.)

Napsat ohlas